جرقه اولیه استارت آپ ما ، تو گرگ و میش یکی از روزای ماه June سال 2019 زده شد. اونم وقتی بود که چند ماه بود نتونسته بودم کالای خودمو به قیمت عادلانه ای در وب سایت های بسیار معروف آگهی بفروشم که یکی ناگهان بهم Text داد که آقا کالاتو با کالای من طاق میزنی ؟ مشکل اون بنده خدا ، نداشتن پول نقد کافی برای خرید کالای من بود و کالایی داشت که چند سالی بود ازش هیچ استفاده ای نمیکرد و کنج انباریش افتاده بود درست مثل من. این شد که جرقه اول تو ذهن من نقش بست. بعد دیدم فقط ما نبودیم که این مشکلو داشتیم و خیلی های دیگه هم مبتلا به این موضوع بودن و البته از وب سایت های فروش کالای دست دوم ناامید.
یه ذره که عمیقتر شدم، دیدم بعنوان یه فریلنسر و با وضعیت اقتصادی نه چندان پر رونق کسب و کارها، روزانه تایم خالی هم کم ندارم که یه پتانسیل بالقوه ای بود برای ارایه تخصصم به دیگران اونم به موازات فروش تخصصم از کانالی دیگه و بدون دریافت پول یا لااقل با دریافت کمترین میزان پول. بعدش متوجه شدم غیر از استفاده از ظرفیت های خالی خودم ، عملا برای تهاتر مهارت هام ، مالیاتی هم شامل حالم نمیشه چون یه چیزی میگیرم و یه چیزی هم میدم که اینا همدیگه رو تو ترازنامه خنثی میکنن. خلاصه سرتونو درد نیارم ، دیدم کانسپت تهاتر هزاران سال پیش و در دوران اجداد ما وجود داشته وبه تدریج محبوبیتشو از دست داده بوده. حالا چرا ؟ چون اون موقع مبادلات با تعداد کالا یا مهارت محدود و تعداد افراد متقاضی محدودی در یک ده یا شهر کوچیک انجام میشد ولی الان اینترنت این دو تا مشکل رو حل کرده. هم تعداد جمعیت های متمرکز که روزانه با موبایلشون به Net وصلن زیاد شده و هم تنوع کالا و تخصص هر فردی . از همه مهمتر تا حالا پلتفرم کالاباکالا یی نبوده تا با چند تا کلیک ساده افراد رو با هم Match کنه. مضاف بر اون حتی وقتیکه افراد خوابن هم، ما دست از کار نمیکشیم و به محض ثبت یه آگهی جدید و Match شدن نیازهای افراد با هم ، بهشون یه ایمیل Notification میزنیم تا صبح که از خواب پا شدن با طرف مقابل لینک بشن و چک و چونه و والسلام.
و اما نکته آخر. ما با تهاتر کالاهامون با همدیگه عملا از کالاهای موجود تو دنیا استفاده میکنیم و تولید محصولات جدید رو به تعویق میندازیم. حالا این یعنی چی ؟ یعنی تولید ضایعات و گازهای گلخانه ای کمتر و استفاده از همون کالاهایی که هنوز قابل استفاده خیلی ها هستند و این یعنی مصرف سوختهای فسیلی کمتر ، صرفه جویی در انرژی و بازگشت کندتر این کالاها به طبیعتمون یا بقولی تولید زباله کمتر و کمک به محیط زیستمون و افزایش طول عمر سیاره زمین و خدمت به آیندگان و نسل های بعدی مون.
حالا که فلسفه وجودی مارو دریافتین ، پس برو که بریم…….